NIE TYLKO "PIĄTKI NA PIĄTKI"

    Szkoły, ponadpodstawowe działające w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców i które otrzymały tytuł "Szkoły z klasą", mogły ubiegać się o dofinansowanie projektów na przedsięwzięcia wyrównujące szanse edukacyjne, m. in. poprzez pobudzanie aspiracji młodzieży do kształtowania aktywnych postaw, tworzenia form pożytecznego spędzania czasu wolnego. W oparciu o diagnozę potrzeb i możliwości naszego gimnazjum w roku szkolnym 2003/2004 opracowaliśmy program, który uzyskał akceptację Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży i znalazł się w grupie wyróżnionych.

    W Raporcie Fundacji zawarto następujące słowa: "Równość szans to pomagać znaleźć każdemu dziecku swoje miejsce. Bezpieczne, ciepłe i zachęcające do rozwoju". Kierując się refleksją zaproponowaliśmy młodzieży na piątkowe spotkania 12 rodzajów zajęć. Ich różnorodność miała umożliwić odnalezienie własnego miejsca i stać się alternatywą dla nudy, marazmu i apatii, a przez aktywny udział młodych ludzi również alternatywą w stosunku do pasywno- konsumpcyjnego stylu życia. Były to:

 

"Szach - mat na nudę"
 

    Czy szachy odchodzą do lamusa! Nie dziś każdy uczeń naszej szkoły może uciąć sobie partyjkę. Ich choć drewniane pionki zastępuje się internetową iluzją, duch tej gry nigdy nie przeminie. Klub szaradzistów i szachistów pod nazwą "Szach mat na nudę" to alternatywa dla technologii. Na pierwszym miejscu stawia różnorakie gry planszowe, krzyżówki, łamigłówki i zagadki. Nikt nie myśli o komputerach, game boxach czy platformach playstation. Gra królów nie tylko dla dobrze urodzonych... 


Turniej szachowy

 

Turniej szachowy
 

Gra w Scrablle

Gra w Scrablle

Gry świetlicowe

Gry świetlicowe

 

Talent-show

Konkurs ogłoszony przez Cinema City w Krakowie na makietę Śródziemia inspirowaną filmem i książką "Władca Pierścieni"

I. Helmowy Jar

II. Rivendell

Powstały dwa projekty. Jeden przedstawiający starożytną warownię Helmowy Jar, oraz drugi ukazujący Rivendell, krainę elfów.

W grupie tworzącej Helmowy Jar znalazło się 7 uczniów, którzy pracowali pod okiem pana Stanisława Gwizdały mieszkańca naszej wioski. Przy tworzeniu makiety wykorzystano różnorodne materiały, ale podstawowym  tworzywem był styropian. To z niego powstał główny szkielet pracy oraz większość detali. Tło zrobiono z tektury, która została powleczona materią. Prawdziwym majstersztykiem okazało się wykorzystanie naturalnych roślin i piasku. Ostatni etap do dobranie kolorów i pomalowanie całej makiety, która nie była mała – półtora metra szerokości  i metr długości to monstrualne.

Rivendel jest to jedna z krain tolkienowskiej opowieści. Tajemnicza, zaczarowana, urokliwa dolina, która należy do elfów – najpiękniejszej rasy wykreowanej przez J. R. R. Tolkiena. Do wykonania wykorzystaliśmy : płyty styropianowe, druty, gałęzie, kilkanaście rolek papieru toaletowego, kilogramy mąki, soli, różnego rodzaju materiały, farby, pigmenty, szkło, żele do włosów i wiele innych. Makietę wykonywaliśmy pod okiem artysty plastyka Moniki Grafowskiej – Pniak. Nasza szkoła odniosła wielki sukces pokonując wszystkie gimnazja biorące udział w konkursie. Makiety Helmowy Jar i Rivendell zdobyły exaegue dwa pierwsze miejsca.


Początek tworzenia makiety

Prace nad makietą

 

 

 

Gotowa I makieta

Gotowa II makieta

Gotowa II makieta


Rękodzielnictwo

Gimnazjalistki i gimnazjaliści – bo co ciekawe przychodzili również chłopcy- uczyli się haftować, robić na drutach, szydełkować i szyć na maszynie. W sali królowały igły, druty, szydełko, kanwa, mulina czy włóczka, miał okazję poznać tajniki robótek ręcznych.


Robótki na drutach

Wyszywanie

Szydełkowanie

Szycie na maszynie


Zajęcia muzyczne

 

Gitara została moim przyjacielem. Gdy jestem zdenerwowana uspokaja mnie, gdy jestem smutna – pociesza. Pomyślałam o tym, że zawsze, kiedy będzie mi źle, zagram na gitarze, natomiast w chwilach radosnych, wesołe nuty podkreślą moje szczęście. Przychodząc na lekcje gry można się było odprężyć po cały tygodniu stresów i szkolnych zmagań, a przy okazji nauczyć się prostych chwytów oraz piosenek.


 

 


Sportowe piątki


Zajęcia przy stołach tenisowych cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród chłopców jak również i dziewczyn. Halowym zajęciom towarzyszyła piłka nożna, koszykowa ręczna i siatkowa. Organizując takie zajęcia mamy na celu propagowanie wśród młodych ludzi kultury sportowej. Chcemy, aby współczesna młodzież nauczyła się aktywnego wypoczynku.


 

 

 

 

 

 


 

 

"Poliglota z internetem"
 

Znajomość języka obcego w dzisiejszych czasach jest największym atutem człowieka. Mając na uwadze fakt, iż języki obce oraz umiejętność wykorzystania komputera i Internetu są wysoko cenione, wyszliśmy z propozycją warsztatów „Poliglota z Internetem . Uczniowie zajmują się specyfiką słownika informatycznego, ćwiczeniami on - line, korzystania z globalnych wyszukiwarek, a przede wszystkim w ramach programu „Przyjaciel korespondencyjny” wysyła e maile do przyjaciół z całego świata. Realizujemy wspólne projekty oparte na znajomości języka niemieckiego z innymi krajami europejskimi. Na ogłoszenie odpowiedziały trzy szkoły: ze Słowacji, Rumunii i Litwy. Uczestnicy zajęć mają nadzieję, że za sprawą tego przedsięwzięcia będzie możliwa międzynarodowa wymiana uczniów.

Spotkania z Ewą Krawczyk - nauczycielką, autorką podręczników "Der, Die, Das"


 

 

 

 

Nawiązywanie kontaktu e-mail ze stroną www.deutsch-als-fremdsprache.de

Poznawanie ciekawych stron o NiemczechKoło miłośników literatury - "Bibliofile są wśród nas"

Tajemnicą poliszynela jest fakt, iż w Polsce pięta Achillesowa młodzieży to czytanie. zwłaszcza ze zrozumieniem . Mamy nadzieję, że „Koło Miłośników Literatury” zmieni tę sytuację. Przygotowujemy wieczorki poetyckie i literackie, organizujemy okolicznościowe inscenizacje i uroczystości. Wystawiliśmy spektakl pt. „Europa da się lubić” Zainspirował nas program telewizyjny, ale nie zabrakło naszych pomysłów o dodatkowych atrakcji . Przygotowujemy uroczyste świętowanie z okazji Dni Oświaty Książki i Prasy - występ „Człowiek i książka” oraz kontynuujemy promocję taniej książki.


Spotkanie autorskie z p. Beatą Ostrowicką - autorką książek dla dzieci i młodzieży

 

Wieczorek walentynkowy "Miłość niejedno ma imię"

 

Spektakl "Europa da się lubić"

"Multi - Gra" - teleturniej związany ze świętami wielkanocnymi"Ptasie Radio w Królestwie Karpia" - kółko ornitologiczne

Kompleks stawów położonych w Spytkowicach między dolinami Skawy i Wisły odznacza się wyjątkowym bogactwem gatunkowym ptaków. W niewielu miejscach Polski można zaobserwować perkoza rdzawoszyjnego, perkoza zausznika, bąka, gęgawę czy rycyka. Na kółku ornitologicznym poznajemy środowisko życia skrzydlatych mieszkańców Ziemi. zajmujemy się podglądaniem ptaków w terenie oraz zbieraniem informacji bociana białego. Uczniowie w swoich badaniach wykorzystują lornetki, uczą się rozpoznawania ptasich głosów, konstruują karmniki i czytają literaturę specjalistyczną. Młodzi ornitolodzy opracowali swoje badania i wydali projekt "Bocian biały. Ciconia, ciconia", który przekazali Małopolskiemu  Towarzystwu Ornitologicznemu.


Praca nad folderem "Bocian biały w Spytkowicach"

 "Taka sama a jednak inna" - warsztaty dziennikarskie

Pasję dziennikarską rozwijamy na zajęciach kółka dziennikarskiego. Pod okiem naszej polonistki stworzyliśmy grupę dla której pisanie było, jest i będzie prawdziwą przyjemnością. Nawiązaliśmy współpracę z „Dziennikiem Polskim”. Krok po kroku odkrywaliśmy tajniki dziennikarstwa. Pisaliśmy o osiągnięciach w konkursach, olimpiadach. O naszej szkole mogła przeczytać cała Małopolska Zachodnia. Wszyscy młodzi dziennikarze mieli swój udział w publikacji szkolnej. Nie tylko gromadzili ciekawostki i przepisywali artykuły, ale dzięki warsztatom dziennikarskim mogli napisać własny artykuł i wraz z nauczycielami znaleźć się w gronie autorów jubileuszowej publikacji.


Pierwsze próby dziennikarskie

Pobyt w redakcji Dziennika Polskiego

Prezent od Dziennika Polskiego - koszulki

Nasze artykuły

"Dziennik Polski" z naszym artykułem

Układanie artykułów do biuletynu o szkole"A to my! Na zdjęciach!" - kółko fotograficzne

Zajęcia kółka fotograficznego odbywają się w sali komputerowej, gdzie mamy do dyspozycji 12 komputerów, na których uczymy się poprawiać zdjęcia, robić wymyślne ramki, tworzyć napisy skanować i retuszować stare fotografie. Dowiadujemy się jak zrobić karykaturę za pomocą odpowiednich filtrów nadać zdjęciu artystyczny wygląd. W Internecie zwiedziliśmy galerie fotograficzne znanych polskich fotografików gdzie wystawiliśmy także swoje zdjęcia. Większość uczniów miała po raz pierwszy na kółku kontakt z aparatem cyfrowym. Zdjęcia, które wykonaliśmy zostały umieszczone w szkolnej publikacji. Na bieżąco posługujemy się aparatem cyfrowym uwieńczając ważne wydarzenia z życia szkoły.


 

Eksperymenty fotograficzne

 

 

 


 

 


© Zespół Szkolno - Przedszkolny w Spytkowicach
34 - 116 Spytkowice ul. Szkolna 14
e-mail: zsspytkowice@poczta.onet.pl
telefon:( 033) 8791814
Prowadzenie strony: Bogusława Huba   
                                Bożena Maciasz
Współpraca: Stanisława Folga - Kostka     Katarzyna Szarek

 

 

[POWRÓT]