Pierwsza rocznica śmierci papieża Jana Pawła II...

 

I ROCZNICA ŚMIERCI JANA PAWŁA II

 Spytkowice, 1 – 3  kwietnia 2006

 

1 kwietnia 2006r. nasza szkoła włączyła się w gminne i parafialne obchody I rocznicy śmierci Jana Pawła II. Przedstawiciele społeczności szkolnej oraz mieszkańcy Spytkowic zebrali się już o godz. 18.00 przy żywym pomniku – dębie „Janie Pawle II” oraz symbolicznym głazie papieskim.

 Pani dyrektor Józefa Brania przypomniała, że wszyscy jesteśmy pokoleniem Jana Pawła II, a więzi łączące szkołę z Papieżem wynikają nie tylko z bliskości rodzinnych Wadowic.

 Uczniowie klas gimnazjalnych, którzy przygotowali krótki program artystyczny, zwrócili się do zebranych z prośbą, aby rocznica nie była jedynie wzruszającym wspomnieniem historycznego wydarzenia, lecz zaproszeniem do pójścia drogą prawdziwie chrześcijańską. Pod oknem, w którym wystawili niezwykłą pamiątkę po Ojcu Świętym – białą kurtkę z insygniami papieskimi, śpiewali „Barkę”, recytowali wiersze i czytali wspomnienia o Wielkim Papieżu ilustrowane nastrojową muzyką sakralną.

Około godz. 19.00 uformował się Biały Marsz, który wyruszył w stronę kościoła parafialnego na uroczystą mszę oraz wieczorne czuwanie.

 

3 kwietnia na pierwszej lekcji odbyło się ostatnie rocznicowe spotkanie wszystkich klas, które miało wzruszającą i symboliczną oprawę. Po części poetycko-muzycznej uczniowie kl. Ia gimnazjum wraz z wychowawczynią panią Joanna Fabin zaprosili do obejrzenia okolicznościowej ekspozycji przygotowanej dzięki życzliwości rodziny bliskiego przyjaciela Ojca Świętego – ks. profesora Tadeusza Stycznia, a głównie jego siostrzenicy, nauczycielki muzyki w gimnazjum, pani Anny Garus. 


 

 Na wystawie znalazły się pamiątki rodzinne m.in. biała kurtka z insygniami papieskimi, w której Jan Paweł II jeździł  na nartach, Jego kapelusz, ciupaga góralska, różaniec przywieziony do Watykanu przez młodzież z Salwadoru  oraz bezcenne oryginalne dokumenty, np. życiorys spisany własnoręcznie przez Karola Wojtyłę w 1957r. czy karty egzaminacyjne studenta Wojtyły       z Uniwersytetu Jagiellońskiego.  

Na zakończenie uroczystości młodzież mogła wysłuchać fragmentów „Tryptyku rzymskiego” oraz oratorium Piotra Rubika „Tu es Petrus”.

opracowała Joanna Fabin

 

  

 

 

 


© Zespół Szkolno - Przedszkolny w Spytkowicach
34 - 116 Spytkowice ul. Szkolna 14
e-mail: zsspytkowice@poczta.onet.pl
telefon:( 033) 8791814
Prowadzenie strony: Bogusława Huba   
                                Bożena Maciasz
Współpraca: Stanisława Folga - Kostka     Katarzyna Szarek

 

 

[POWRÓT]