Wiosenna podróż po Europie...

 

PODRÓŻE PO EUROPIE

W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w akcji „Dzień Wiosny w Europie 2005”. Tydzień poprzedzający planowane obchody był bardzo pracowity, podjęto szereg działań:

Na lekcjach wychowawczych, historii i WOS-u uczniowie rozmawiali na temat konstytucji i praw europejskich oraz prezentowali referaty poświęcone wybranej przez klasę wartości konstytucyjnej. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli polonistów i j. obcych: angielskiego i niemieckiego pisali w różnych językach listy do Europy, w których zawarli swoje oczekiwania względem zjednoczonej Europy. Poznawali również zwyczaje i obyczaje panujące podczas świąt narodowych. W ramach zajęć informatyki uczniowie i członkowie SKE zaznajomili się z multimedialną prezentacją, a także z działalnością organizacji do spraw europejskich. Odwiedzili także strony internetowe niektórych państw, wybierając interesujące dla nich informacje. Wzięli również udział w konkursie na symbol demokracji. Na lekcjach przyrody zorganizowano zajęcia dotyczące zapobiegania zagrożeniom środowiska. Uczniowie zbierali informacje o katastrofach ekologicznych, które wstrząsnęły Europą w ostatnich latach. Podczas lekcji sztuki uczniowie zilustrowali przy użyciu różnych form i technik wartości konstytucyjne, które ozdobiły nasz szkolny korytarz.

Uczniowie młodszych klas I-III na lekcjach nauczania zintegrowanego poznawali kraje europejskie na podstawie przeczytanych lektur i tworzyli mapy mentalne ilustrujące informacje charakterystyczne dla danego kraju. Z racji przypadającego na rok 2005 „Roku Andersenowskiego” uczniowie przybliżyli ojczyznę pisarza, prezentując nam Danię. Poprzebierani za bohaterów postaci Andersena, przenieśli nas w baśniowy świat.

Podczas cyklu spotkań z członkami Szkolnego Klubu Europejskiego, pogłębiano wiedzę dotyczącą Unii Europejskiej a także poznawano informacje na temat kultury, tradycji narodów europejskich, które posłużą do stworzenia wspólnego albumu prezentującego poszczególne kraje europejskie. Zdobytą wiedzę o Europie członkowie mogli sprawdzić podczas quizu i bingo europejskiego. Przeprowadzono także debatę na temat: „Co to znaczy być Europejczykiem?”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa przedstawiająca „Europejskie sentencje o dobroci”, na której pojawiły się również myśli sławnych ludzi i ojców Europy.

 Kulminacyjnym momentem obchodów „Dnia Wiosny” był przygotowany program artystyczny „Podróż po Europie”, podczas którego uczniowie przebrani w stroje narodowe prezentowali wybrany kraj europejski. Przemierzając Europę mogliśmy podziwiać i poznawać miedzy innymi uroki słonecznej Italii, baśniowej Danii, olimpijskiej Grecji, wyspiarskiej W.Brytanii, alpejskiej Austrii, gorącej Hiszpanii, malowniczych Niemiec, modnej i stylowej Francji. Szlak podróży zaprowadził nas do ojczystego kraju. Dzięki tej pouczającej podróży zdobyliśmy paszport Europejczyka. Ponadto uroczystość tę uświetniły tańce i piosenki narodowe. Trwałym znakiem i symbolem tego uroczystego dnia stało się „Drzewko Europy” na którym przedstawiciele klas zawiesili wartości konstytucyjne i flagi narodowe.

 
     
 
     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

 

 


© Zespół Szkolno - Przedszkolny w Spytkowicach
34 - 116 Spytkowice ul. Szkolna 14
e-mail: zsspytkowice@poczta.onet.pl
telefon:( 033) 8791814
Prowadzenie strony: Bogusława Huba   
                                Bożena Maciasz
Współpraca: Stanisława Folga - Kostka     Katarzyna Szarek

 

 

[POWRÓT]