A TO POLSKA WŁAŚNIE ...

 

Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejsze święta, z którymi my Polacy jesteśmy bardzo związani. Z tym okresem łączy się wiele pięknych tradycji. Staramy się wtedy być blisko siebie, by wspólnie zasiąść przy wigilijnym stole, przełamać się opłatkiem i razem przy choince śpiewać kolędy. Powracamy myślami do wydarzeń w Betlejem. Gwiazda wskazująca drogę wędrowcom – znów prowadzi nas ku bliskim, przypomina o dalekich. Opromienieni ciepłem najlepszych uczuć, stajemy obok siebie w wielkiej ludzkiej rodzinie. Przychodzimy do żłóbka Jezusa, żeby ręce się ogrzały, śpiewamy kolędy, żeby serca odtajały. W miarę jak upływają nam lata coraz bardziej potrzebujemy opowiadania o Synu Człowieczym, narodzonym w stajni, położonym w żłobie, dla którego nie było miejsca w gospodzie. W miarę jak upływają lata coraz bardziej znikają z pola widzenia sztuczne ognie, świecidełka, a pozostaje Ten, który narodził się w stajence. W miarę jak upływają lata coraz bardziej potrzebujemy tego opowiadania, żeby usłyszeć o niedoli, ubóstwie, żeby odnaleźć sens swojego życia, żeby nam światło nie zgasło.

Tymi słowami rozpoczęły się tegoroczne szkolne jasełka.

Hasłem przewodnim, które błyszczało nad betlejemską szopką, były słowa: „Co ubogiemu dasz, to u Boga masz”.

Spotykając się w tej szkolnej rodzinie chcieliśmy być tego dnia razem, podać sobie ręce, zaśpiewać kolędy, pojednać się w geście braterstwa. Hala sportowa Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Spytkowicach zamieniła się 22 grudnia w nasze małe szkolne Betlejem. Do żłóbka Bożej Dzieciny przychodzili kolejno aniołowie, pastuszkowie, trzej królowie, dzieci. Wszyscy nieśli dary – pieśni, czyste serca, pokój, wspólną miłość i radość. Całe przedstawienie uświetniał także śpiew kolęd w wykonaniu chóru szkolnego oraz solistów, a wspaniałe stroje dodawały całości większej oprawy.

Tegoroczne przedstawienie miało zwrócić uwagę na to, co jest najważniejsze w czasie tych świąt, czyli na bliskość drugiego człowieka, poświęcenie mu czasu, wspólną rozmowę. W pośpiechu i przygotowaniu się do świętowania nie wolno zapominać o tym, co jest najważniejsze. Na zakończenie przedstawienia tak grupa gimnazjalna jak i szkoła podstawowa włączyła się we wspólne kolędowanie.

Pani Dyrektor Maria Mróz złożyła wszystkim życzenia świąteczne. W czasie tych wspólnych spotkań, które co roku jednoczą społeczność szkolną, stajemy się sobie bliżsi i czerpiemy siłę, jaka płynie z bycia razem. Wszystkim życzymy, aby ta ciepła, rodzinna atmosfera świąt towarzyszyła nam co dzień, a Nowy Rok był jeszcze lepszy i spełnił najskrytsze marzenia.

 

 

 

 


© Zespół Szkolno - Przedszkolny w Spytkowicach
34 - 116 Spytkowice ul. Szkolna 14
e-mail: zsspytkowice@poczta.onet.pl
telefon:( 033) 8791814
Prowadzenie strony: Bogusława Huba   
                                Bożena Maciasz
Współpraca: Stanisława Folga - Kostka     Ilona Knapik  
 

 

[POWRÓT]