MŁODY OBYWATEL

     

Gimnazjum nr 1 w Spytkowicach wzięło udział w ogólnopolskim programie „Młody Obywatel” realizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundację BGK. Grupę projektową stworzyły: Daria Byrska, Julia Jędrocha, Alicja Machniak, Aleksandra Mroczek, Weronika Simik oraz Agnieszka Skwarczyńska. Opiekunem grupy była Katarzyna Szarek. Efektem pracy zespołu jest reportaż, w którym uczennice opisały wybrane oferty Gminnego Ośrodka Kultury oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Spytkowicach.

CO ROBIĆ, GDY NIE MA CO ROBIĆ?

Wydaje się, że mieszkańcy wsi skazani są na nudę. Wiadomo, że jesteśmy zajęci sprawami zawodowymi, szkolnymi, domowymi. Czasem jednak chcielibyśmy coś nowego zobaczyć, czegoś nowego się dowiedzieć, rozwijać swoje pasje i umiejętności, spotkać ciekawych ludzi… A tu na wsi nie ma ani kawiarni, ani kina, ani klubu, ani… Więc co robić, gdy nie ma co robić?

Okazuje się, że wcale nie trzeba szukać rozwiązania poza Spytkowicami. Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Spytkowicach mają naprawdę bogatą ofertę dla wszystkich – od najmłodszych do najstarszych.

„W GOK-u muzyki się uczymy, z panem Danielem cały czas ćwiczymy!”

Zajęcia muzyczne organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Spytkowicach są jednym ze sposobów spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież z tej miejscowości. Indywidualne lekcje trwają 30 minut i odbywają się w jednej z sal znajdujących się w GOK-u. Miejsce to jest bardzo przyjazne. Ze względu na duże zainteresowanie warsztaty odbywają się w każdy poniedziałek, środę i piątek od godziny 14.00 do 20.00. Są organizowane już od ok. 10 lat.

Zajęcia przeznaczone są dla osób, które chcą nauczyć się gry na instrumentach lub doskonalić swoje, już dotąd nabyte, umiejętności muzyczne. Można wybrać ćwiczenia na gitarze lub keybordzie. Nie jest wymagane posiadanie własnego instrumentu, ponieważ na czas lekcji udostępniane są te, które są własnością GOK-u.

Około trzydziestu młodych ludzi poznaje tajemnice muzyki, dzięki dużej wiedzy nauczyciela – pana Daniela Niciei. Edukator cieszy się bardzo dobrą opinią wśród uczęszczających na zajęcia. Z wypowiedzi kolegów i koleżanek można wywnioskować, że jest człowiekiem powołanym do pracy z dziećmi i młodzieżą. Na każdych zajęciach na jego twarzy gości szczery uśmiech, a wypowiadane słowa są dobrą motywacją. Potwierdzają to słowa Agnieszki: „Zawsze z niecierpliwością czekam na kolejną lekcję, ponieważ chcę poznawać nowe tajniki gry oraz różne ćwiczenia, które będą powiększać moje umiejętności muzyczne. Gdy tam przychodzę, jestem bardzo zrelaksowana, gdyż mogę zapytać mojego nauczyciela o każdą dowolną rzecz. On zawsze daje mi świetne rady.” Równie ciepło o nauczycielu wypowiada się były uczeń – Mateusz: „Pan Daniel pomógł mi stawiać pierwsze kroki w mojej gitarowej przygodzie. Nawet po zmianie nauczyciela odczuwam skutki jego motywacji i zachęcania mnie do przełamania mojej niechęci na początku".

Sama jestem jedną z uczestniczek tych zajęć. Przez rok wiele się nauczyłam. Przez pierwsze lekcje poznawałam zagadnienia dotyczące teorii, np. odczytywanie nut, poznawanie tonacji, rodzaje chwytów. Dzięki temu dużo łatwiej było mi wejść w świat praktyki. Uczę się poprzez systematyczne ćwiczenia i granie utworów. Dla ułatwienia nauki pan Daniel przygotowuje coraz to nowsze materiały pomocnicze, m. in. płyty CD.

Informacje o zajęciach można uzyskać bezpośrednio w gabinecie Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury oraz na stronie internetowej GOK-u.

„Kolorowy dziecięcy raj czyli Klub Krasnala”

W ramach naszego projektu odwiedziłyśmy Klub Krasnala działający przy GOK-u w Spytkowicach. Gdy weszłyśmy na salę, zobaczyłyśmy około szesnaścioro dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Nie oglądały telewizora, nie siedziały przed komputerem, a jednak świetnie się bawiły.

Zapytałyśmy maluchy, co im się na tych zajęciach najbardziej podoba. Okazało się, że bardzo lubią te zajęcia, ponieważ są ciągłym w ruchu i nie nudzą się. Rysują, śpiewają, tańczą, uczą się wierszyków i wesołych rymowanek. Nasze „krasnalki” rozwijają wtedy swoją wyobraźnię i odkrywają talenty. Zdobywają również umiejętność pracy w grupie, a także uczą się tolerancji względem koleżanek i kolegów. Rodzice tych pociech są dumni z ich osiągnięć.

Salę, w której odbywają się zajęcia „Klubu Krasnala”, można nazwać dziecięcym rajem, ponieważ maluchy mają w niej wiele pomocy do zabawy: różnego rodzaju zabawki, klocki, puzzle i wiele, wiele innych. Każde dziecko ma możliwość znalezienia czegoś dla siebie.

„Rozśpiewany zespół regionalny”

W Gminnym Ośrodku Kultury prowadzony jest zespół regionalny. Jego członkinie to – obecnie – ok. 15 pań, które należą do Kół Gospodyń Wiejskich oraz Koła Emerytów i Rencistów działających na terenie gminy Spytkowice.

Uczestniczki mają duże ambicje, przyjmują każdą krytykę, a pod okiem instruktora wspinają się coraz wyżej na szczeblach umiejętności wokalnych. Zajęcia odbywają się w każdy piątkowy wieczór, a dzięki przyjaznej atmosferze między paniami próby są czystą przyjemnością. Efekty całorocznej pracy zespołu możemy oglądać na różnych uroczystościach gminnych, np. dożynkach czy koncertach.

„Biblioteka – okno na świat”

            W Gminnej Bibliotece Publicznej w Spytkowicach oprócz wypożyczania książek można korzystać z pracowni komputerowej lub spotkać się z ciekawymi ludźmi – pisarzami, podróżnikami, fotografami, pasjonatami..

            Aby się o tym przekonać i poznać bibliotekę trochę bliżej, poprosiłyśmy nasza koleżankę – Zuzę,  żeby opowiedziała nam o niej.

Po szkole poszłyśmy do biblioteki. Byłyśmy zdziwione, kiedy Zuza powiedziała, że do biblioteki przychodzi co najmniej trzy dni w tygodniu. Zachęca ją panująca bardzo miła atmosfera. Panie bibliotekarki zawsze służą pomocą. Spośród dostępnych udogodnień Zuza najczęściej korzysta z komputerów. Zawsze, kiedy musi, może sprawdzać coś w Internecie, czy napisać zadanie domowe. Z pracowni komputerowej może korzystać każdy w godzinach pracy biblioteki.

Zuza oprowadziła nas po bibliotece, pokazując ulubione miejsca i działy. Mówiła to z takim zafascynowaniem, że zobaczyłyśmy, iż to na prawdę pasjonujące miejsce. Byłyśmy pod wrażeniem. Co prawda Zuzka narzekała trochę, że w zasobach bibliotecznych jest mało książek romantycznych – bo takie lubi najbardziej, ale zwiedzając dwa piętra biblioteki, stwierdziłyśmy, że książek w bibliotece jest naprawdę dużo i jest co czytać. Dowiedziałyśmy się również, że do biblioteki są zapraszane różne osoby, które opowiadają o swoich pasjach, podróżach, książkach. Nasza koleżanka była niedawno na autorskim spotkaniu z panią, która mówiła o islamie – pokazywała zdjęcia, mówiła o strojach, o tradycjach oraz o traktowaniu kobiet w krajach muzułmańskich. Zuzie podobała się też wystawa o Egipcie – o kulturze i zabytkach tego kraju.

            Dzięki pomocy Zuzy mogłyśmy bliżej poznać działania biblioteki i możemy śmiało zachęcić każdego – w każdym wieku, do skorzystania z oferty Gminnej Biblioteki Publicznej w Spytkowicach.

            Z pełną aktualną ofertą ciekawych zajęć, spotkań, również wyjazdów można zapoznać się na stronach internetowych: GOK-u – www.gokspytkowice.pl oraz GBP – www.gbpspytkowice.pl

 

 

 

 

 

 

 

 


© Zespół Szkolno - Przedszkolny w Spytkowicach
34 - 116 Spytkowice ul. Szkolna 14
e-mail: zsspytkowice@poczta.onet.pl
telefon:( 033) 8791814
Prowadzenie strony: Bogusława Huba, Bożena Maciasz, Michał Chrząszcz
Współpraca: Stanisława Folga - Kostka     Ilona Knapik  
 

 

[POWRÓT]