PODSUMOWANIE

SZKOLNEGO FESTIWALU KSIĄŻKI

 

W październiku  2016 roku obchodziliśmy

 Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Hasło tegorocznego święta brzmiało:
„Jedna książka może zmienić świat – wybierz swoją”.

 

 

Szkolny festiwal książki miał na celu zwiększenie zainteresowania czytelnictwem oraz wzmocnienie roli książki w codziennym życiu dzieci i młodzieży. Miał przypomnieć o wartościach płynących z czytania książek oraz o tym, że jest ono niezbędne do wszechstronnego rozwoju młodego człowieka.

            W czasie festiwalu uczniowie chętnie angażowali się w różnorodne akcje, co przyczyniło się do budowania pozytywnych doświadczeń z książką oraz do pobudzenia ciekawości czytelniczej.

            Podczas festiwalu odbyły się wszystkie zaplanowane konkursy i wydarzenia. Na czytelników czekało wiele atrakcji. Wśród nich dużym zainteresowaniem wśród uczniów i wychowawców cieszyła się „Ranka  w ciemno z książką”, dzięki której każdy uczeń klas 4-6 i gimnazjum w tym dniu,  mógł wylosować książkę, którą wypożyczył do domu. Akcja miała na celu tez pokazanie uczniom, że nie należy oceniać książki po okładce. W ten sposób uczniowie  zmotywowali się do wypożyczenia ksiązki, a także zostały wybrane pozycje, które są wartościowe, ale nie cieszyły się wcześniej popularnością.

 

 


 

 

 

Ogromne powodzenie wśród uczniów i nauczycieli miała również akcja bookcrossingowa - „Książkobranie” trwająca  pod hasłem podaruj książce drugie życie. Zainteresowani przynosili swoje książki i wymieniali na inne. 

 

 

Uczniowie również chętnie przystępowali do organizowanych w tym czasie  konkursów. Jednym z nich był konkurs „Mistrz pięknego czytania” organizowany we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną, w którym uczestniczyło 21 uczniów.

W kategorii - szkoła podstawowa kl. IV-VI – zwycięzcami zostali:
Mistrz Czytania – Nina Hojowska
Wicemistrz Czytania – Aleksandra Stanek
Wyróżnienia – Emilia Kruszecka i
Dawid Gołba

W kategorii – gimnazjum kl. I-III – zwyciężyli:
Mistrz Czytania – Klara Zima
Wicemistrz Czytania – Mateusz Grubka
Wyróżnienie –
Maria Stokłosa

 

 

 

Aby zachęcić dzieci do korzystania z zasobów księgozbioru podręcznego został zorganizowany konkurs „Mistrz Literacki”. Uczniowie przez cały miesiąc, codziennie odpowiadali na dwa pytania,  korzystając z wydawnictw informacyjnych. Konrad Maniacki, Nina HojowskaZuzia Woźniak wykazali się największą wytrwałością i zdobyli największą liczbę  poprawnych punktów. Należą im się za to szczególne gratulacje. Ponadto wykorzystując Internet, powstała Bibliografia  Źródeł Internetowych. Najwięcej interesujących informacji  i  ciekawostek znalazł Dominik Sieprawski z klasy II b gimnazjum.  W trakcie trwania festiwalu uczniowie mogli przeglądać  przygotowane prezentacje multimedialne promujące czytelnictwo. 

W turniej „Lektury dobrze znamy i chętnie je czytamy” wzięli udział  uczniowie klas pierwszych gimnazjum ( klasa I a – Dawid Gniadek, Mateusz Mostowik  i Oskar Mostowik, klasa I b -  Karolina Kucharska , Julia Manicka, i Arek Mroczek, klasa I c – Miłosz Chlebicki, Julia Mazgaj i Gloria Orpich): zmagali się w „sienkiewiczowskich  potyczkach” udzielając odpowiedzi na pytania o życiu i twórczości pisarza.  Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą. Klasa I a zdobyła Tytuł Mistrza Czytelnictwa, klasa I b Tytuł  Wicemistrza. Wicemistrza. Uczestnicy turnieju oświadczyli, że lektury szkolne to nie zło konieczne, ale ciekawa lektura, która potrafi również zachwycić, zainteresować, przenieść w świat fantazji i marzeń.

 

 

 

Nadal trwa konkurs fotograficzny „Selfie z książką”,  czyli sesja zdjęciowa z książką polegający na ciekawym ujęciu tematu oraz konkurs Sleeveface, czyli ubierz się w książkę. Zwieńczeniem  wspólnego trudu  będzie wystawa plakatów najciekawszych zdjęć. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, konkurs nadal trwa - swoje zdjęcia przesyłajcie drogą mailową, na adres:  marzkoziol@wp.pl).

 

 

Wśród uczniów najmłodszych  zorganizowana została akcja „Poczytaj mi przyjacielu” podczas, której ksiądz Szymon i uczennice gimnazjum: Julia Manicka, Karolina Michalec i Karolina Kucharska, czytali naszym milusiński wiersze Brzechwy i Tuwima . Dzieci z wielka uwagą słuchały oraz żywo reagowały na czytane teksty. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w naszym szkolnym programie „Mądra szkoła czyta dzieciom”. Czytać dzieciom każdy może, czytaj i Ty !

 

 
 

Przez cały czas  trwania festiwalu na specjalne przygotowanych arkuszach   „Biblioteka moich marzeń” każdy mógł zostawić ślad twórczy, pisząc swoje skojarzenia z biblioteką i książką, ilustrując je różnymi dowolnymi technikami plastycznymi. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i fantazją w kreowaniu swoich prac. W ten sposób powstały ciekawe interpretacje i prace na 13 metrowym arkuszu papieru.

 

 

 

W tym czasie odbył się również plebiscyt książki. Spośród 146 głosów, uczniowie wytypowali 10 ich zdaniem najciekawszych pozycji. A oto lista książkowych przebojów:

  1. Dziennik cwaniaczka
  2. Mały Książę
  3. Koszmarny Karolek
  4. Opowieści z Narnii
  5. Dzieci z Bullerbyn
  6. Klub Kociaków Słodziaków
  7. Zosia z ulicy Kociej
  8. Więzień labiryntu
  9. Hobbit, czyli tam i z powrotem
  10. Karolcia

 


 

 

 

Podczas festiwalu przygotowano również wystawę: „Hity naszej biblioteki”  prezentującą  nowości wydawnicze, które  pozyskała biblioteka dzięki podjętym staraniom i działaniom Pani Dyrektor. Były to publikacje  z zakresu literatury pięknej oraz bajeczki dla najmłodszych-łącznie 117 egzemplarzy. Wystawa miała na celu  promowanie aktualnie zakupionych pozycji  oraz zachęcenie do sięgnięcia po nie. Uczniowie mogli  obejrzeć wystawione tytuły i wypożyczyć do domu. Ksiązki cieszyły się dużym zainteresowaniem. Każdy mógł wybrać coś dla siebie. O sukcesie wystawy może świadczyć ilość czytelników zainteresowanych wypożyczeniem.

 

 

 

Podsumowaniem festiwalu była wizyta w Gminnej Bibliotece Publicznej, która miała na celu zachęcenie do korzystania z  jej zbiorów oraz zapoznanie ze  specyfiką pracy  i funkcjonowaniem tej instytucji. Uczniowie mieli okazję  nabyć umiejętności  posługiwania się katalogiem bibliotecznym: tradycyjnym i komputerowym. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i myślę, że uczniowie również często będą odwiedzali tą bibliotekę i korzystali z jej strony internetowej i katalogów.

 

 

Wszystkim uczestnikom  życzę nieustającego zapału
i wiele radości ze spotkania z książką !!!

Festiwal  okazał się ciekawym i przydatnym działaniem, w które zaangażowała się cała społeczność szkolna. Myślę, że jego cel został osiągnięty, gdyż zwiększyła się liczba wypożyczonych książek i odwiedzin w bibliotece, pozyskaliśmy  nowych stałych czytelników i zaktywizowaliśmy  społeczność uczniowską. A gdy widzę zapał i zainteresowanie uczniów, jest to dla mnie motywacja a zarazem wyzwanie do podejmowania nowych inicjatyw. Takie działania uświadamiają potrzebę popularyzacji czytelnictwa oraz łączą i integrują pokolenia.

 Szczególne podziękowania chcę złożyć Ninie Hojowskiej, Julii Kostce, Emilii Kubarek, Julii Manickiej i Magdalenie Pindel oraz wszystkim dzieciom ze świetlicy szkolnej za piękne laurki i życzenia z okazji święta biblioteki.

Marzena Kozioł

 

 

 

 

 

 


© Zespół Szkolno - Przedszkolny w Spytkowicach
34 - 116 Spytkowice ul. Szkolna 14
e-mail: zsspytkowice@poczta.onet.pl
telefon:( 033) 8791814
Prowadzenie strony: Bogusława Huba   
                                Bożena Maciasz
Współpraca: Stanisława Folga - Kostka     Ilona Knapik  
 

 

[POWRÓT]