DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Miś to wierny towarzysz dzieciństwa. Powiernik sekretów, pocieszyciel... 

Korzystając z tej okazji, nasza szkolna biblioteka również włączyła się do świętowania tego dnia. Dzień Pluszowego Misia to idealna okazja do podjęcia akcji czytania dzieciom. W tym roku uczennice gimnazjum czytały naszym milusińskim, dzieci z uwaga słuchały fragmentów książki „Kubuś Puchatek”. Przybliżono im również historię pierwszego pluszowego misia, zachęcając przy tym do częstszego sięgania po literaturę dziecięcą. W klasach starszych odbyły się konkursy z wiedzy o lekturze pt.: „Puchatkowo”. I nie zabrakło życiowych mądrości Kubusia Puchatka tj.:

 „Przyjacielu, jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałby żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie.”

„Wiesz, Prosiaczku… miłość jest wtedy… kiedy kogoś lubimy… za bardzo”

„Takich dwóch jak nas trzech to nie ma ani jednego”

Zdjęcia z czytania w przedszkolu

Trochę historii…

Twórcą Kubusia Puchatka jest angielski pisarz Aleksander Alan Milne. Napisał książkę dla swojego synka Krzysia, który urodził się w 1920 r. W sierpniu 1921 r. mama Krzysia,  podarowała swemu synowi na pierwsze urodziny pluszowego misia ze sklepu Harrodsa w Londynie. Od tego właśnie momentu swój początek bierze historia Kubusia Puchatka. Pan Milne nie od razu dostrzegł potencjał literacki, tkwiący w pluszowej zabawce, ale Krzyś natychmiast pokochał Misia. Przypatrując się zabawie swojego synka z  misiem, ojciec wpadł na pomysł napisania książki dla Krzysia - książki, która stała się szybko klasykiem literatury dziecięcej.  5 lat później w Londynie drukiem ukazał się jego „Kubuś Puchatek”, którego bohater uważany jest dzisiaj za najsłynniejszego misia świata. A w rocznicę urodzin Milne’a obchodzony jest nawet Dzień Kubusia Puchatka.


Krzyś z Kubusiem w 1928 r.

Zdjęcia z czytania w zerówkach

Pod koniec czytania i opowiedzeniu krótkiej historii pluszowego misia, dzieci żywo dyskutowały o Puchatku. Sprawiały wrażenie bardzo zainteresowanych przygodami Misia i jego przyjaciół. Bez problemu wymieniły wszystkich mieszkańców Stumilowego Lasu.

Na zakończenie nie obyło się bez słodkiego „co nieco”, dzieci otrzymały od Puchatka słoiczek miodku, a od królika marchewkę - łakocie, które najmłodsi mieli okazję posmakować.


Podczas spotkania
wszyscy dobrze się bawili i długo wspominali ten dzień.

Marzena Kozioł

 

 

 

 

 


© Zespół Szkolno - Przedszkolny w Spytkowicach
34 - 116 Spytkowice ul. Szkolna 14
e-mail: zsspytkowice@poczta.onet.pl
telefon:( 033) 8791814
Prowadzenie strony: Bogusława Huba   
                                Bożena Maciasz
Współpraca: Stanisława Folga - Kostka     Ilona Knapik  
 

 

[POWRÓT]